SKIALPINIZMUS.sk

Články

10.12.2008 - S MAJSTROM SVETA na prehliadke tratí Svetového pohára v Albosaggii (ITA)

Fotoalbum
ďalšie foto »

Majster sveta v skialpinizme z roku 2002 a víťaz 17. ročníka Pierra Menty - Ivan Murada, nás dnes zobral na spoločné potulky skialpinistickými terénmi.

Vstávame
o 6:00 hod., vonku sneží. Zo Santa Cateriny cestujeme autom do Sondala, zhruba  75 km. Ivan nás už čaká pred domom oblečený a nachystaný. Prekvapuje nás, že vo výške 400 m.n.m. husto sneží. Vraj na toto ročné obdobie to nie je nič nezvyklé. Začíname stúpať  pomedzi zasnežené vinice. Pre nás je to veľmi zvláštny skialpinizmus. Míňame stolársku dielňu jeho dlhoročného parťáka Graziana Boscacciho. On má dnes robotu, tak s nami nemôže.

Na konci malebnej horskej dediny odbočujeme strmo do lesa. Počasie mi robí trochu obavy, hlavne veľké množstvo snehu. Obávam sa, že dnešný deň nebude veľmi výnimočný. Opak je však pravdou. Ako stúpame, snehu pod lyžami pribúda a naďalej husto sneží.
Ivan nám ukazuje výšľapy a zjazdy plánované na Svetový pohár, ktorý sa tu bude konať 18.1.2009. Výsekom v lese pokračujeme a stále slušne stúpame. Počas traverzu sa občas spustí malá snehová lavínka. Ivan neúnavne ťahá stopu v hlbokom snehu, miestami vyše kolien.

Vietor a chlad nás nepustí vyššie. Na vrchu hrebeňa otáčame, nastúpaných máme 1880 metrov. Všetci rýchlo prezliekame mokré veci a tešíme sa na nádhernú lyžovačku. Také lyžovanie v prašane u nás len ťažko zažijete. Užívame zjazd čo to dá. Paráda! Počas nadšenia z neuveriteľného zjazdu zabúdame na zimu, ktorá nám znepríjemňovala nádherné chvíle.
Bohužiaľ,
ani výhľadu sme si neužili. Naproti nám bol Piz Bernina (4049 m), no nič to. Máme o to lepší dôvod opäť sa sem vrátiť. Celá oblasť je ako stvorená pre skialpinizmus. Robiť vyše 2000 výškových metrov priamo z domu je sen každého skialpinistu.

Na jednej
strane údolia sú nižšie kopce so strmými severnými svahmi a na druhej vysoké alpské štíty s ľadovcami. Taká je Albosaggia.

V penzióne
Murada sa zohrievame pri kachlovej peci, pokým Ivanova žena nachystá obed s rôznymi miestnymi špecialitami. Peter s Mikim koštujú aj domácu Grappu. Poznávame pohostinných a príjemných ľudí – Talianov. Na tento deň budeme všetci dlho spomínať.

Hrdinom dňa bol Ivanov pes, ktorý nás viedol. Vždy bol pár metrov vpredu, len keď prachového snehu bolo viac ako on, šiel Ivanovi tesne po lyžiach.

www.camurada.it 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10.12.2008

  Späť

  Fotogaléria

  náhodná fotgrafia z galérie:

  Podmienky na horách

  Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

  Hlavní partneri


  Partneri


    ©2009 web stránka :: MAXIMA DATA