SKIALPINIZMUS.sk

Články

10.5.2008 - Memoriál Piotra Malinowskiego v skialpinizme

Tak ako každý rok, aj túto skialpinistickú pretekovú sezónu uzavrel pretek s názvom „Memorial Piotra Malinowskiego.“ Medzi pretekármi je to nesmierne obľúbené podujatie, ktoré každým rokom láka viac a viac záujemcov. Väčšina súťažiacich nocuje na chate Murowaniec, v Doline Gasienicowej. Štart aj cieľ je pri chate. Dĺžka trasy je približne 14 km a celkové prevýšenie 1700 metrov.

 
Dominik Madaj - servis ako sa patrí.   Popod veľké skaly sa veľmi bojím, ale nie stále.

Peter o preteku:

Na chatu Murowaniec sme sa spolu s Mišom vybrali v piatok popoludní, za nádherného slnečného počasia. Príchod nám trochu znepríjemnil poľský policajt. Chceli sme si s Mišom skrátiť cestu a tak sme sa podviezli ku lanovke autom, aj napriek viacerým zákazom vjazdu. Chybou bolo, že sme pri balení vecí strávili viac času, ako bolo nevyhnutné a to už taxikári, ktorým sme takýmto spôsobom vlastne kazili biznis, zavolali políciu. Policajt dookola mlel to isté: „Pokutke 100 zlotych“ od šoféra, ktorým bol Mišo. Nezostávalo nič iné, len zaplatiť a pobrať sa s obrovskými batohmi, a s lyžami na nich, dolinou. Dalo sa vyviesť lanovkou na Kasprov vrch a odtiaľ ku chate zlyžovať. My sme sa však chceli prejsť.

Hneď po príchode sme sa zaprezentovali. Prekvapila nás informácia od organizátora, že je prihlásených vyše 200 pretekárov. Žiadny iný pretek v Stredoeurópskom regióne sa v tejto sezóne nemohol popýšiť tak vysokým záujmom zo strany pretekárov. Pýtam sa: „Čím to asi bude?“

Organizátor nemohol zabezpečiť ubytovanie pre všetkých štartujúcich a tak mnohí dorazili až v sobotu ráno lanovkou. Keďže chata doslova praskala vo švíkoch, špekulovať o izbe či spolubývajúcich sa veľmi nedalo. Ubytovanie si treba rezervovať čo najskôr. My sme boli na izbe s Čechmi a Poliakmi. Poliaci, otec so synom, boli zábavní, až kým nezačal otec v noci tak chrápať, že vtedy určite nikto na izbe, okrem neho, nespal. Pretekal iba otec, keďže len on mal skialpinistickú výstroj. Myslím, že to boli aj jeho prvé skialpinistické preteky. Po preteku sa nám veľmi ospravedlňoval, že chrápaním ohrozoval náš výkon.

Snehové podmienky boli na toto obdobie vynikajúce a to umožnilo opäť postaviť náročnú trať pre hlavné kategórie, nevynechajúc Zawrat ani Koziu Przelecz, ktoré patria k mojím najobľúbenejším úsekom. Mapka trate.

Pod Zawratom sa obúvali mačky a neskôr sa každý musel istiť lanom. Zo Zawratu sa pokračuje po hrebeni na Maly Kozi Wierch. V týchto úsekoch kopíruje trať časť známej Orliej Prte (Orla Perć). Orlia Prť je svojou dĺžkou a expozíciou najťažšou značenou cestou v celých Tatrách. Patrí medzi veľmi populárne letné túry na poľskej strane Tatier (viac o tejto túre uverejníme v letných mesiacoch). Z Kozieho vrchu sa lyžovalo do Doliny Piatich Poľkých Plies a krásnym úsekom pod Koziu Przelecz. Odtiaľ dlhým zjazdom až do cieľa. Na vrchných severných úsekoch bol super sneh, takmer ako prašan. Dosť nezvyklé, na toto obdobie.

Organizátorovi sa podarilo pripraviť skutočne nádhernú bodku za sezónou. Trať bola úžasná, zabezpečená na 100%, perfektne označená. Skutočne nie je jedinej drobnosti, ktorú by bolo možné usporiadateľom vytknúť. Nechýbalo ani skvelé jedlo, príjemná atmosféra a neskutočná hojnosť užitočných, kvalitných cien. Klobúk dolu pred organizátorom. Myslím, že týchto pár viet v závere dalo jasnú odpoveď na vyššie uvedenú otázku.

Top 6 v hlavnej kategórii mužov:

1. Svätojánsky Peter 1:53:34
2. Milan Madaj 1:58:06
3. Bargiel Andrzej ---
4. Zebracki Jacek 2:07:07
5. Brzeski Tomasz 2:09:59
6. Jokl Michal 2:10:39

Peter

Postrehy Michala Jokla

Memoriál Malinowskiego boli moje prvé preteky v skialpinizme a tento krát boli i prvé v kategórii muži A. Boli to moje prvé vážne preteky , ktoré som absolvoval so sedačkou, poctivou horolezeckou, keďže pretekársku som v tom čase ešte nemal. Každoročne sú to organizačne preteky na veľmi dobrej úrovni- preteky také aké majú byť.

Chystáme si veci pred štartom, pásy si nalepujem ešte na izbe a automaticky otáčam pätku viazania na výstup. Od štartu sa beží s lyžami v rukách asi 200 m kvôli roztrhaniu štartového poľa a zapíname si lyže. Zapnem si jednu špičku, druhú...a počujem už len cvak, cvak..ako sa mi zapnú aj pätky. Potešenie hneď po štarte (pätky som mal otočené na zjazd a keďže som bol v tom , že to mám nachystané správne, pred štartom som si to už neskontroloval - moja chyba). Čiže znovu vyzuť, obuť a môžem sa pustiť do dobiehania straty. Keďže kopce boli štyri , začal som pomalšie a postupne som sa približoval . Na prvom kopci som bol asi 12, no v cieli by som s takýmto výsledkom spokojný nebol. Videl som pred sebou Matúša Danka (tiež junior) tak som si povedal že sa naňho musím dotiahnuť a potom uvidím ako na tom budem s energiou. Prvý zjazd po fixe a v druhom krátkom výstupe som už len kúsok od Matúša. Po druhom zjazde naliepam pásy pred ním, no zamotal som sa a tak odchádzame z kontroly spolu. Tretí najdlhší výstup bol v tomto preteku pre mňa rozhodujúci (čo sa týka umiestnenia), definitívne som predbehol Matúša a snažil som sa dobehnúť pretekárov predo mnou, no rozostup bol už veľký a aj keď som ho postupne skracoval umiestnenie som už nezlepšil.

Pocitovo sa mi šli preteky dobre, nevedel som ako rýchlo si môžem dovoliť ísť aby som to zbytočne od štartu „neprepálil“- chýbajú mi skúsenosti. Najviac času som stratil vyššie spomenutou chybou po štarte, ale aj pri precvakávaní sa vo výstupoch po fixných lanách, keďže som s tým doteraz v pretekoch nestretol. Pocit v cieli po premiére dobrý, aj keď porovnanie času s Petrovým je jasné že mám pred sebou veľa tréningu aby som sa dostal o level vyššie.

10.5.2008

  Späť

  Fotogaléria

  náhodná fotgrafia z galérie:
<p>Peter Svätojánsky<br />ŠK www.skialpinizmus.sk</p>

  Podmienky na horách

  Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

  Hlavní partneri


  Partneri


    ©2009 web stránka :: MAXIMA DATA