SKIALPINIZMUS.sk

Články

13.4.2008 - Majstrovstvá Slovenska v skialpinizme a nemilé prekvapenie na záver!

Po dvoch rokoch sa Majstrovstvá Slovenska v skialpinizme konali opäť vo Vysokých Tatrách. Organizátor zvolil formu dvojdňového podujatia.

prvý deň sa štartovalo o 12:00, v Starom Smokovci. Pretekári bežali na Hrebienok, odtiaľ okolo Zamkovského chaty, po magistrále smerom na Skalnaté Pleso, Škaredým žľabom do Lomnického sedla, kde bola otočka, a prvým a jediným zjazdom cez Francúzsku muldu do cieľa. Pred cieľom bol krátky výšlap na pásoch. Organizátor sa opäť snažil priblížiť divákom (či už trasou preteku, štartom v Starom Smokovci  až o 12:00 hod.), no neúspešne. Nevýhodou štartu o 12:00 bola predovšetkým vysoká denná teplota.  To sa odzrkadlilo najmä na kvalite snehu.

 
Zelené lyžiarky sú obľúbený módny doplnok.   Víťazi - Juraj, Peter, Milan.

V nedeľu, druhý deň podujatia, bolo jasno a našťastie sa v noci dosť ochladilo. Štart bol ráno, na Hrebienku. Odtiaľ pretekári pokračovali do Veľkej Studenej doliny, ku Zbojníckej chate. Nasledoval zjazd Výtokom a vzápätí výšlap Generálom, popod Javoráky, do Priečneho sedla (výstup na mačkách). Z neho bol najdlhší, najnáročnejší, najnebezpečnejší, no zároveň najkrajší zjazd až na terasu pod Veľký Hang, kde sa obúvali mačky a celým Filmarákom sa vystúpalo do sedla, odkiaľ opäť, ako predošlý deň, Francúzskou muldou do cieľa, na Skalnatom Plese.

Top 3 - M-SR 2008, Vysoké Tatry:

1. Svätojánsky Peter 3:27:58
2. Milan Madaj 3:36:37
3. Laštik Juraj 3:42:45

V tejto sezóne sa vynikajúci úspech podarilo dosiahnúť práve Jurajovi Laštíkovi, ktorý obsadil 3. miesto v Stredoeurópskom pohári a tiež skončil tretí na M-SR. V hlavnej mužskej kategórii to bola jeho prvá sezóna. Juraj sa síce v druhý deň v závere Filmárskeho žľabu vytrápil, ale zaslúžene vybojoval tretie miesto.

Juniorskú kategóriu M-SR vyhral Michal Jokl, rovnako ako Peter, pretekajúci za klub ŠK www.skialpinizmus.sk. Nedeľňajší, náročný pretek bol určený síce len pre hlavné kategórie, ale Mišo zbieral skúsenosti aj na tejto trati, keďže na budúcu sezónu už bude medzi mužmi. Mišo došiel v nedeľu do cieľa na skvelom 5. mieste, aj keď nesúťažne.

Peter o preteku

Na pretek vo Vysokých Tatrách som sa už nijak zvlášť nepripravoval, no keďže sa súťažilo v mojom domácom prostredí, chcel som sa ukázať v dobrom svetle.

1. deň:
V prvý deň, keď boli Majstrovstvá Slovenska pre mládežnícke kategórie, tak to bola podľa môjho názoru riadna fraška. Neskorý štart, nezmyselný beh, nenáročný jeden dlhý výstup a rovnako len jeden zjazd, po zjazdovke, do cieľa. Na seniorov čakal ešte druhý deň, ktorý to našťastie vynahradil. Podujatie sa konalo vo Vysokých Tatrách, ktoré aj bez narušovania návštevného poriadku, ponúkajú nádherné možnosti na skialpinistické túry. Podľa mňa sa dala trasa voliť podstatne zaujímavejšie.

Nie som zástancom dlhých behov v lyžiarkách, no teraz mi ani veľmi neprekážal. Som rád, že sa nemuselo bežať dole kopcom, to by už bolo horšie. Hneď po štarte sa mi podarilo dostať sa do tempa a svoj náskok som zvyšoval. Po odbočení do Škaredého žľabu som sa miestami prebáral, v premočenom snehu až po lyžiarku. V zjazde ani nebolo treba brzdiť, nakoľko v takom snehu, to ledva išlo.

 
Dlhý výstup Filmarákom.   Vzájomná výmena gratulácií.

2. deň:
Tak takto si ja predstavujem etapu vo Vysokých Tatrách, samozrejme za predpokladu pekného počasia a bezpečných podmienok. Ja by som však uprednostnil Malý Závrat, pred Zbojníckou chatou. Podmienky sa oproti sobote výrazne zmenili, v tienistých miestach bol sneh úplne tvrdý. Pri zjazde z Priečneho sedla som myslel na niektorých menej skúsených, či menej odvážnych súťažiacich. Tento zjazd bol veľmi nebezpečný, jednoznačne tu chýbalo lano a je obrovským šťastím, že sa nikto nezranil. To potvrdili viacerí súťažiaci, a najmä dievčatá, si tu prežili svoje.

V nedeľu sa mi išlo o niečo lepšie, ako predošlý deň. Počasie i podmienky mi vyhovovali, a najmä sa mi páčila trasa. Výsledný čas, pod dve hodiny, na tak náročnej trati, som ani sám nečakal. Ďakujem všetkým, ktorí prišli na trať a povzbudzovali. Čo sa mi však nepáčilo, bolo vyhlasovanie výsledkov v uzavretej spoločnosti v bistre, priamo pod cedulkou „Použitý riad ↓“. Nebolo by krajšie vyhlásenie na snehových stupňoch víťazov, s divákmi a scenériou Lomnického štítu v pozadí?

Prekvapenie

Majster Slovenska za celoročné úsilie a všetko s tým súvisiace dostal diplom, sklenený trojuholník s nápisom „Majster SR“ a poukážku na 10 % zľavu na výrobky istej firmy. Tieto poukážky sa po vyhlásení len tak rozdávali, pretože ich bolo toľko.
Vicemajster Slovenska vyhral diplomobal na spacáka tretí dostal diplomtričko.

Áno, dá sa oponovať, že veď to robíme pre vlastné potešenie, že nám pretekanie a víťazstvá prinášajú radosť, ale nie je toto už trochu priveľa? Vysoké štartovné, náklady na celoročnú prípravu, náklady na cestovanie atď., a toto má byť zadosťučinením pre pretekárov? Načo potom snaženie, tréning a snaha uspieť?

Takáto situácia ma hlavne mrzí kvôli mladým pretekárom, ktorí sa usilujú vyniknúť. Oni doslova drú a potom na záver sezóny, z Majstrovstiev Slovenska, odchádzajú sklamaní, znechutení, naštvaní a smutní. A toto všetko negatívne aj napriek svojim úspešným výkonom. Kde majú teda nachádzať motiváciu do budúcna? Hlavne mladý človek musí byť aspoň nejako odmenený, aby bol motivovaný pokračovať ďalej.

Ďalším faktom je, že Majster Slovenska mal dostať za víťazstvo lyže, tak ako ich dostal Majster Česka, alebo Majster Poľska. Toto nie je moje osobné želanie ako víťaza M-SR, ale to bola skutočnosť.

Pýtate sa, a prečo ich teda nedostal? No možno preto, že vedenie SSA si môže zrejme dovoliť ceny pre pretekárov odmietať! Dá sa ísť aj takouto cestou, len si potom treba dať pozor, aby v budúcnosti vôbec nejakí sponzori boli.

A možno pravda je taká, že niekomu prekážalo, aby takúto cenu dostal niekto, kto si ju nezaslúži kvôli pretrvávajúcim názorovým nezhodám so zainteresovanými.

A možno si ju víťaz nezaslúži už len kvôli tomu, že by z tejto ceny profitoval len on sám, ale nie vedenie SSA. Takému pretekárovi sa predsa nemôže odovzdať cena, ktorá by vlastne zatienila všetky ceny a materiál, ktorí boli zainteresovaní schopní (či vlastne neschopní) vybaviť ako sponzorské pre Majstrovstvá Slovenska!

Tak teda milí pretekári, po oddychu, „hor sa“ do ďalšej sezóny! Len nezabúdajte, nedávajte najavo svoju nespokojnosť, svoje námietky, pripomienky a len pritakávajte vedeniu SSA, lebo možno dopadnete ako Majster Slovenska.

Výzva a možnosť sa verejne vyjadriť

Týmto by som chcel vyzvať a ponúknuť možnosť zainteresovaným (SSA, sponzor) sa k tejto situácii verejne vyjadriť. S radosťou ich reakciu uverejním na tejto stránke.

Peter

13.4.2008

  Späť

  Fotogaléria

  náhodná fotgrafia z galérie:

  Podmienky na horách

  Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

  Hlavní partneri


  Partneri


    ©2009 web stránka :: MAXIMA DATA