SKIALPINIZMUS.sk

Články

30.3.2008 - Slováci pretekajú aj za veľkou mlákou

Pri dnešnom Skypovaní s Petrom sa pritrafila myšlienka, že by som mal na jeho stránku napísať článok o počínaní si slovenských skialpinistov s kanadským pasom za veľkou mlákou. A tak ako Petrov web majster píšem niečo aj o našom skialpinisticko-pretekárskom počínaní na jeho stránke, nech doma viete, že sa aj tu trochu snažíme.

Na úvod len predstavím protagonistov a ich prípravu, aby sa nestalo, že naše výkony budú doma preceňované alebo podceňované :)) Takže ja som Stano Faban z Veľkej Lomnice a parťákom je dnes už slávny Miki Knižka z Novej Lesnej. Príprava vpodstate neexistuje, teda ak myslíme tú špecifickú pretekársku, no zato našľapané máme celkom dosť.

V Kanade sa skialpové preteky až tak veľmi vážne neberú, ale vysvetľovať prečo, je nezainteresovanej osobe veľmi ťažké, hlavne ak má táto osoba silné pretekárske korene. Na túto tému len toľko - v Kanade sú hory (veľké a nepreskúmané), sneh (veľa a kvalitne) a príroda (rozmanitá) priveľmi dobré nato, aby sa človek výraznejšie zaoberal nejakým serióznym pretekárskym tréningom. Poznámka - kto nezažije, tak nepochopí.

Naše preteky

O úvod kanadskej sezóny sme sa postarali domácim my, keď sme im prvý pretek kanadského pohára rovno zorganizovali. Mali sme 35 účastníkov a táto akcia nás časovo dosť zamestnávala, takže na osobné skialpovanie nebola až tak veľa času. Viac o tomto preteku si môžete prečítať na stránke www.mountain-storm.com.

Naše pretekanie

Naša "pretekárska" sezóna sa začala 1. marca, keď sme s Mikim nastúpili na štart preteku v Crystal Mountain (USA), kde minulý rok Peter vyhral. Napriek tretiemu (Miki) a štvrtému miestu (Stano) sme dostali riadnu nakladačku od Nemca (Benedikt Boehm) z Dynafitu - dôkazový materiál je tu.

Pretek mal 1400m aj nejaké drobné. Na trati bolo dosť čerstvého snehu a tak stopa bola biedna až žiadna, ale lyžba parádna. Takže "úvod" sezóny vyšiel ako sa patrí, veď sme boli aj na bedni, teda Miki bol.

Na druhý pretek a zároveň aj "vrchol" našej pretekárskej sezóny som nastúpil bez Mikiho, keďže momentálne odišiel na Slovensko. Pretek sa konal 29. marca v stredisku Alpental (USA), kde samozrejme Peter minulý rok tiež vyhral. Moje ambície boli skúsiť dostať sa na bedňu, no keď sa ráno objavili traja účastníci z nedávnych Majstrovstiev sveta (dvaja Kanaďania a jeden Amík), tak som ich trochu korigoval. Však predsa len ten týždňový lavínový kurz, čo som akurát absolvoval, mi na kondičke nepridal, teda ak nepočítam kondíciu kopať hlboké snehové profily minimálne dve hodiny denne.

Asi 10-minút po štarte som pochopil, že mi to dnes môže celkom dobre ísť a to vďaka 40cm nového prachu a neprešľapanej stope. Tak som sa zaradil asi na 7. miesto a čakal čo sa bude diať. Taktika mi vychádzala a nedialo sa nič. Neskôr som sa dokonca po krátkej rovinke a 10-sekundovom šprinte dostal na 4. miesto. Toto sa za pár minút ukázalo ako školácka chyba, keďže vyšlo na mňa šľapať stopu :))

Takže vďaka neprešľapanej stope som nastupoval do prvého zjazdu a druhého výšľapu len okolo minúty za prvými. Hneď v úvode som sa ešte držal, ale potom mi už veľmi nešli nohy a k tomu som ešte musel vymienať neposlúchajúci pás. A tak som to nejako doklepal do cieľa na 5. mieste z menej ako 3-minútovou stratou. Výkon to bol celkom dobrý (však som im pomáhal šľapať stopu aj ja), no škoda, že som nemal len o trochu viac síl a mohol som sa biť s členmi kanadského a ameického týmu o prvenstvo. Výsledky sú tu.

Na záver

Kanadská pretekárska sezóna vyvrcholí Majstrovstvami Kanady za 3-týždne, ktoré minulý rok Peter vyhral. No my s Mikim v tomto termíne dávame prednosť 14-dňovému traverzu v kanadských Columbia Mountains, a tak sa nezúčastníme.

Touto cestou prajem všetkým príjemné jarné lyžovačky, a keby som mohol tak Vám pošlem nejaký ten meter snehu, lebo tu s tým problém vôbec nemáme.

Stano - web majster

30.3.2008

  Späť

  Fotogaléria

  náhodná fotgrafia z galérie:
<p>Tatranská Lomnica - Čučoriedky</p>

  Podmienky na horách

  Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

  Hlavní partneri


  Partneri


    ©2009 web stránka :: MAXIMA DATA